Number of the records: 1  

Slovník nespisovné češtiny

 1. TitleSlovník nespisovné češtiny : argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost : historie a původ slov / Jan Hugo a kol.
  Author Hugo, Jan, 1955- (Author) (Editor)
  Issue4. rozšířené vydání
  PublicationPraha : Maxdorf ; [2020]
  Copyright notice date©2020
  Scope528 stran ; 24 cm
  CountryCzech Republic
  LanguageCzech
  NoteObálkové podnázvy: periferie českého jazyka : řeč podsvětí, slangy, mluva mládeže, lidové výrazy, původ a historie slov, 19000 hesel
  Obsahuje bibliografii a bibliografické odkazy
  AnnotationSlovník obsahuje více než 19 000 slangových a dalších nespisovných výrazů, včetně mluvy podsvětí – českého argotu. Ten je historicky součástí argotu středoevropského (směsi výrazů německého argotu, romštiny a jidiš), k němuž čeština přispěla svou typickou jazykovou kreativitou. Hesla jsou doplněna poznámkami o historii a původu slov (etymologii), které odhalují skryté významy, netušené souvislosti i úctyhodné stáří řady výrazů zdánlivě moderních či vulgárních. Čtenářsky atraktivní je také cirkusový, divadelní či hudební slang, na jejichž přípravě se podílely přední osobnosti českého uměleckého života. Mnohá hesla jsou doplněna příklady, které podtrhují sociolingvistický rozměr slovníku: slangové výrazy totiž umožňují nahlédnout do tajemství různých oblastí života, ale i do psychologie jejich uživatelů – včetně těch, s nimiž se běžně nesetkáváme nebo ani po setkání netoužíme.
  Výrazy tezauru čeština * jazykověda * slovník
  Klasifikační znaky3221.4 - Slovníky a jazykové příručky
  3611 - Humanitní vědy
  ISBN978-80-7345-647-4
  Copy count1, currently available 0, at library only 1
  Document kindSlovníky jazykové výkladové
  View book information on page www.obalkyknih.cz

  book

  Call numberLocationInfo
  F 89126VSJS - všeob.stud. Jazykové slovníkyIn-Library Use Only

Number of the records: 1