Počet záznamů: 1  

Cizí i blízcí

 1. NázevCizí i blízcí : Židé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století / Jiří Holý (ed.)
  Další autoři Holý, Jiří, 1953- (Editor)
  VydáníVydání první
  NakladatelPraha : Akropolis, 2016
  Rozsah1047 stran : ilustrace (některé barevné), portréty, faksimile ; 25 cm
  Země vyd.Česko
  Jazyk dok.Čeština
  Jazyk resuméAngličtina
  Část názvuŽidé, literatura, kultura v českých zemích ve 20. století
  PoznámkyObsahuje bibliografie, bibliografické odkazy a rejstříky
  Anglická resumé
  RealizaceMonografie je kolektivním výstupem pracovníků Centra pro studium holokaustu a židovské literatury FF UK. Vychází za podpory Grantové agentury ČR, Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Česko-německého fondu budoucnosti, Česko-izraelské smíšené obchodní komory a Federace židovských obcí v České republice.
  AnotaceMonografie představuje židovskou tematiku v širokém spektru pohledů, přístupů i názorových proudů: od romantického obdivu k Židům, přes židovské (auto)stereotypy a protižidovské heterostereotypy až po antisemitismus, od českožidovství k sionismu a socialismu, od reflexe Židů v beletrii na počátku dvacátého století k jejich obrazu v dobových židovských časopisech a k tematizaci holokaustu v poezii, próze i filmu. Kniha nevnímá kulturní paměť jako baštu jediné národní kultury či ideologie, ale představuje kulturní dění v českých zemích jako ideově pluralitní a vícejazyčné (sleduje literaturu nejen česky psanou, ale i německojazyčnou a hebrejskou). Jádrem publikace jsou širší a přehledové studie, založené na rozsáhlém a často objevném materiálovém průzkumu – například Reprezentace Židů a židovství na konci 19. století a v prvních desetiletích 20. století, Divadelní a literární činnost v terezínském ghettu, „Antisionismus“ jako skrytý i zjevný antisemitismus doby komunistického režimu, Mezi tichem a křikem. Poezie o šoa, Memoárová literatura o šoa, Holokaust v československém a českém hraném filmu, Literární reflexe šoa po roce 1970 a literatura druhé a třetí generace. Další příspěvky mapují z různých aspektů kulturní život Židů v českých zemích: Obrazy východních Židů v českožidovských a česky psaných sionistických časopisech 1910–1925, Literární příspěvky v týdeníku Selbstwehr do roku 1921. Jidiš – první světová válka – Franz Kafka a Max Brod, Osamělé hlasy chasidismu a východního židovství v Praze, Kalendář česko-židovský za redakce Egona Hostovského a Hanuše Bonna. Monografii doplňují dílčí sondy a případové studie, které se mimo jiné zabývají díly Vojtěcha Rakouse, Karla Poláčka, Egona Hostovského, Jiřího Weila, Ladislava Fukse, Oty B. Krause, Arnošta Goldflama nebo Alexeje Pludka.
  Výrazy tezauru žid * judaismus * antisemitismus * trestný čin proti lidskosti * umění * Čechy (země) * Československo * Česká republika * 2. polovina 19. století * 20. století * 1. polovina 21. století
  Klasifikační znaky2821 - Sociální rámec
  2831 - Kultura a náboženství
  ISBN978-80-7470-125-2
  Počet ex.1, z toho volných 1
  URLCizí i blízcí (recenze)
  Druh dok.Kolektivní monografie
  SignaturaLokaceInfo
  F 86705PSS - Poslanecká sněmovna
  Cizí i blízcí

Počet záznamů: 1