Number of the records: 1  

42 hvězd mezi nebem a zemí

 1. Title42 hvězd mezi nebem a zemí : po stopách židovských autorů Středočeského kraje / Alexandra Blodigová, Kateřina Mikulcová, Kateřina Voborská a kol.
  Author Blodigová, Alexandra, 1952- (Author)
  Another authors Mikulcová, Kateřina, 1978- (Author)
  Voborská, Kateřina (Author)
  IssuePrvní knižní vydání
  PublicationV Kladně : Středočeská vědecká knihovna v Kladně, p.o. 2020
  Scope157 stran : ilustrace, portréty, faksimile ; 24 cm ; + příloha (8 pracovních listů)
  CountryCzech Republic
  LanguageCzech
  Additional Variant TitlesČtyřicet dva hvězd mezi nebem a zemí
  Po stopách židovských autorů Středočeského kraje
  NoteObsahuje bibliografii a rejstřík
  AnnotationŽidovské osídlení ve Středočeském kraji hrálo významnou roli v ekonomickém i kulturním rozvoji kraje již od středověku. Události druhé světové války a následné "mlčení" v období komunismu tuto staletou tradici přerušily. Nejen, že deset ze 42 vybraných autorů osobně holocaust zasáhl, ale také jejich starší kolegové, kteří zemřeli před nástupem nacismu, byli nějakým způsobem postiženi. Jejich potomci buďto zahynuli nebo byli nuceni k emigraci, jejich díla se nesměla vydávat a byla oběma totalitami vymazána z paměti čtenářů i místních občanů. Zvláštní skupinu tvořili starší autoři píšící německy. Pro ně znamenal nacismus nejen fyzický zánik a zánik jejich díla, ale také šok v otázce jazykové, kulturní a náboženské identity. Následně se na ně po druhé světové válce jaksi vzpomínat nesmělo, protože přece nebyli Češi. Osudy velké části českých – ale německy mluvících a píšících – Židů byly doposud pro širší veřejnost mnohdy velkou neznámou. Snahou publikace je tento dluh odčinit, ať už přiblížením životních příběhů těchto autorů, ale také jejich díla a míst, kde žili. Publikace navazuje na stejnojmennou výstavu Středočeské vědecké knihovny v Kladně v l. 2019/2020. (Zdroj: https://www.stredozeme.cz/cs/42-hvezd-mezi-nebem-a-zemi-svk-kladno-vydala-novou-knihu.html)
  Výrazy tezauru literát * literatura * judaismus * žid * životopis * regionální kultura * Středočeský kraj * 19. století * 20. století
  ISBN978-80-85191-55-4
  Copy count1, currently available 1
  Document kindKolektivní monografie
  View book information on page www.obalkyknih.cz

  book

  Call numberLocationInfo
  F 89364PSS - Poslanecká sněmovna
  42 hvězd mezi nebem a zemí

Number of the records: 1