Number of the records: 1  

Cizí páni na české půdě

 1. TitleCizí páni na české půdě : pozemková reforma v meziválečném Československu na statcích cizích státních příslušníků / Václav Horčička a kolektiv
  Author Horčička, Václav, 1971-
  IssueVydání první
  PublicationPraha : Agentura Pankrác, 2021
  Scope258 stran, 8 nečíslovaných stran obrazových příloh : ilustrace, 1 mapa, portréty ; 24 cm
  CountryCzech Republic
  LanguageCzech
  NoteObsahuje bibliografii, bibliografické odkazy a rejstřík
  AnnotationKniha se věnuje vztahům zahraničních majitelů půdy a československého státu v období mezi oběma světovými válkami. Protože cizinci povětšinou šlechtického původu vlastnili v Československu po první světové válce zhruba pětinu veškeré půdy, šlo o skupinu, se kterou bylo třeba počítat při provádění pozemkové reformy. Autoři odpovídají na otázku, do jaké míry se snaha o omezení velkostatků promítala do bilaterálních vztahů Československa s vybranými státy (Německo, Rakousko, Švýcarsko, Velká Británie a Francie) a jak konkrétně byla reforma realizována. Uvádějí důvody, proč jí byly velkostatky vlastněné zahraničními osobami až na výjimky zasaženy poměrně mírně a dále objasňují nezanedbatelné rozdíly v zacházení s majiteli s různou státní příslušností.
  Výrazy tezauru cizí státní občan * katastr nemovitostí * pozemková reforma * zemědělská reforma * velký zemědělský podnik * mezinárodní vztahy * Československo * období první Československé republiky (1918-1938)
  Klasifikační znaky1231 - Mezinárodní právo
  1211 - Občanské právo
  5616 - Systémy hospodaření
  5606 - Zemědělská politika
  ISBN978-80-86781-43-3
  Copy count1, currently available 1
  Document kindKolektivní monografie
  View book information on page www.obalkyknih.cz

  book

  Call numberLocationInfo
  F 89855Poslanecká sněmovna
  Cizí páni na české půdě

Number of the records: 1