Výsledky vyhledávání

 1. NázevVyšší humanita, nebo totalita? : rozhovor o politice EU / Jiří Fuchs, Marie Tejklová
  Autor Fuchs, Jiří, 1974- (Autor)
  Další autoři Tejklová, Marie (Autor)
  VydáníVydání první
  NakladatelPraha : Academia Bohemica, 2017
  Rozsah109 stran ; 18 cm
  Země vyd.Česko
  Jazyk dok.Čeština
  PoznámkyObsahuje bibliografické odkazy
  AnotacePojem totalita, zavedený politology po zkušenosti se dvěma nelidskými režimy 20. století, se v předloženém textu stává předmětem systematického zkoumání. Patrně málokdo si např. uvědomuje, že brutalita nemusí být nutným průvodním znakem totality. Komunismus i fašismus nepochybně brutální byly. Znamená to ale, že všechny režimy, které právem označíme za totalitní, musí touto „kvalitou“ disponovat? Není jádro totality v nečem jiném než v násilí? Totalita je charakteristická především masivním zasahováním státní moci do klíčových sfér lidských životů. Při současném technologickém pokroku není tak nepředstavitelné, že by ono zasahování nemuselo být prováděno jen primitivním mocenským vynucováním. Daleko pravděpodobnější je použití sofistikovaných forem manipulace a názorového ovlivňování.
  Výrazy tezauru Evropská unie * autoritativní režim * politická filozofie
  Klasifikační znaky0406 - Politický rámec
  1016 - Struktura Společenství
  ISBN978-80-904469-6-0
  Počet ex.1, z toho volných 1
  Druh dok.Úvahy
  SignaturaLokaceInfo
  G 26734PSS - Poslanecká sněmovna
 2. NázevMilosrdenství? Bez rozumu? : rozhovor o migrační krizi / Jiří Fuchs, Marie Tejklová
  Autor Fuchs, Jiří (Autor)
  Další autoři Tejklová, Marie (Autor)
  NakladatelPraha : Academia Bohemica, 2016
  Rozsah103 stran ; 18 cm
  Země vyd.Česko
  Jazyk dok.Čeština
  AnotaceMáme považovat současnou migrační krizi za příležitost pro Evropu a její stárnoucí obyvatelstvo nebo za hrozbu, která má potenciál rozložit naši společnost a převrátit životy obyvatel Evropy naruby? Zvládají evropské politické špičky migrační krizi celkem obstojně nebo se spíše chovají, jakoby zešílely? Dala se masa migrantů přicházejících do Evropy do pohybu více méně náhodou, v reakci na aktuální politickou situaci v různých částech světa, nebo jde o důsledek širšího a delší dobu trvajícího vývoje, ve kterém evropské politické špičky hrají jednu z hlavních rolí? Máme se v názoru na migrační krizi řídit především soucitem, humanitárními ohledy nebo je potřeba přinejmenším stejnou váhu přiznat i rozumovému hodnocení situace? Těm, kdo si kladou podobné otázky, je určený text filosofa Jiřího Fuchse, ve kterém se autor pokouší analyzovat příčiny a souvislosti migrační krize systematičtěji a s hlubším záběrem, než s jakým se obvykle setkáváme v povrchních úvahách na toto téma v médiích.
  Výrazy tezauru migrace * migrační politika Společenství * migrační proud * kulturní pluralismus * Evropa * 1. polovina 21. století
  Klasifikační znaky2811 - Migrace
  ISBN978-80-904469-5-3
  Počet ex.1, z toho volných 1
  Druh dok.Úvahy
  SignaturaLokaceInfo
  G 26692PSS - Poslanecká sněmovna