Výsledky vyhledávání

 1. NázevHospodářsko-politické záměry prvních československých vlád na pozadí přijatých bankovních zákonů (1918-1925) / Daniel Váňa
  Autor Váňa, Daniel (Autor)
  Dal.odpovědnost Vysoká škola ekonomická v Praze. Národohospodářská fakulta (Nakladatel, vydavatel)
  VydáníVydání první
  NakladatelPraha : Oeconomica, nakladatelství VŠE, 2016
  Rozsah127 stran ; 25 cm
  Země vyd.Česko
  Jazyk dok.Čeština
  PoznámkyNad názvem: Vysoká škola ekonomická v Praze. Na obálce nad názvem: Národohospodářská fakulta
  Obsahuje bibliografii, bibliografické odkazy a rejstřík
  AnotacePředmětem zájmu autora jsou hospodářsko-politické záměry československých vlád v prvních sedmi letech existence samostatné Československé republiky. Jak se jednotlivé vládní týmy pod vedením předních osobností tehdejší československé politické elity stavěly k potřebám nového státu a jeho obyvatel? Jak reagovaly na složité poměry poválečných let v oblastech měny a státního rozpočtu, zahraničního obchodu, regulace cen a omezení v rámci vnitřního trhu, politiky sociální a důchodové? Odpovědi nejen na tyto otázky autor hledá jednak v programových prohlášeních šesti československých vlád počínaje Vládou národní jednoty Karla Kramáře a konče první vládou Antonína Švehly a současně v sérii zásadních národohospodářských projevů, které pronášeli předsedové vlád před plénem Národního shromáždění republiky Československé. Ve druhé části práce autor podrobně rozebírá podstatu a proces vzniku série tzv. bankovních zákonů, které byly zpracovány a přijaty po bankrotech několika československých komerčních bank v průběhu roku 1922. Ve své době neobvyklý zásah do liberálních poměrů na úvěrovém trhu republiky byl projevem hospodářsko-politické regulace, kterou si na tehdejší politické reprezentaci nového státu vynutily místní poválečné poměry ekonomické, sociální i politické.
  Výrazy tezauru hospodářská politika * bankovní politika * bankovní právo * politický program * vláda * Československo * období první Československé republiky (1918-1938)
  Klasifikační znaky1606 - Hospodářská politika
  0436 - Výkonná moc a státní správa
  2426 - Financování a investice
  ISBN978-80-245-2182-4
  Počet ex.1, z toho volných 1
  Druh dok.Monografie
  SignaturaLokaceInfo
  F 87019PSS - Poslanecká sněmovna
  Hospodářsko-politické záměry prvních československých vlád na pozadí přijatých bankovních zákonů (1918-1925)
 2. NázevMilan Hodža a střední Evropa / Daniel Váňa
  Autor Váňa, Daniel (Autor)
  Dal.odpovědnost Vysoká škola ekonomická v Praze. Národohospodářská fakulta
  VydáníVydání první
  NakladatelPraha : Oeconomica, nakladatelství VŠE, 2015
  Rozsah73 stran ; 25 cm
  Země vyd.Česko
  Jazyk dok.Čeština
  PoznámkyNad názvem: Vysoká škola ekonomická v Praze. Na obálce nad názvem: Národohospodářská fakulta
  Obsahuje bibliografii, bibliografické odkazy a rejstřík
  AnotaceAutor v práci popisuje osobnostní, myšlenkové i politické ­zrání Milana Hodži, nejvýznamnějšího slovenského politika meziválečného období společného soužití Čechů a Slováků v Československé republice. Z širokého záběru aktivit tohoto ­slovenského agrárníka si vybírá zejména jeho angažmá v rámci mezinárodních vztahů střední Evropy, které v polovině 30. let vyústilo ve vznik tzv. Dunajského plánu Milana Hodži. Autor přitom vychází ze širších úvah o českých a československých představách o hospodářském a politickém vývoji střední Evropy, podle Františka Palackého „prostoru mezi Německem a Ruskem“. V ­tomto kontextu chápe Palackého přesvědčení o nezastupitelnosti Habsburské podunajské říše jako nárazníku protisměrné imperialistické expanze obou zmíněných kontinentálních mocností i snahy generací staročeské i mladočeské tuto říši reformovat a zachovat. Obdobně popisuje meziválečné projekty československé už suverénní zahraniční politiky, která chtěla na základě malodohodového spojenectví zaujmout inspirativní a vůdčí roli v rámci středoevropské ekonomické a politické spolupráce.
  Výrazy tezauru Hodža, Milan (1878-1944) * politik * mezinárodní politika * Československo * Evropa * období první Československé republiky (1918-1938)
  Klasifikační znaky0806 - Mezinárodní politika
  0431 - Politický život a bezpečnost veřejnosti
  ISBN978-80-245-2120-6
  Počet ex.1, z toho volných 1
  URL Milan Hodža a střední Evropa (obsah)
  Druh dok.Studie
  SignaturaLokaceInfo
  F 85820PSS - Poslanecká sněmovna
  Milan Hodža a střední Evropa