Výsledky vyhledávání

Nalezeno záznamů: 2  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu = "^par_us_auth 0063531^"
 1. NázevLidská práva za mřížemi : ústavněprávní aspekty omezování osobní svobody / Helena Hofmannová, Karel Řepa, Laura Otýpková
  Autor Hofmannová, Helena, 1970- (Autor)
  Další autoři Řepa, Karel (Autor)
  Otýpková, Laura (Autor)
  NakladatelPraha : Auditorium, 2021
  Rozsah338 stran ; 22 cm
  Země vyd.Česko
  Jazyk dok.Čeština
  Jazyk resuméAngličtina
  Edice Judikatura
  Část názvuÚstavněprávní aspekty omezování osobní svobody
  PoznámkyObsahuje bibliografii a bibliografické odkazy
  Anglické resumé
  AnotaceIdea osobní svobody byla ústředním momentem formulování moderního vztahu jednotlivce a státu, neboť právě v souvislosti s ní byl vyjádřen požadavek vyloučení svévole při zásahu do fyzické autonomie člověka uvězněním spojený s požadavkem spravedlivého vyvážení osobní svobody a veřejného zájmu. Politický vývoj moderních dějin a odbočky na cestě k prosazení ochrany lidských práv však ukazují, že tomu byla právě osobní svoboda jednotlivce, která byla kardinálním místem útoku na lidská práva jednotlivce a skupin. I z tohoto důvodu ochrana osobní svobody vždy byla a zůstává centrální součástí tradiční konstitucionalistické domény, kterou je ochrana lidských práv jednotlivce. Kniha v tomto kontextu provádí čtenáře dosaženým stavem rozvoje ústavních principů, které jsou rozhodné pro posuzování ústavnosti zásahů do osobní svobody, a to především v kontextu trestního práva. Činí tak na pozadí konstitucionalizace zákonného práva jako procesu, který vede k posílení role ústavních principů a jejich intepretace a aplikace v oblasti trestního práva. Ačkoliv ochrana osobní svobody v České republice dosáhla relativně vysokého standardu sdíleného s demokratickými právními státy Evropy, kniha poukazuje na celou řadu složitých a aktuálních otázek, které naznačují, že problém ochrany osobní svobody není redukovatelný pouze na otázku interpretace a aplikace spletitých ústavních principů, ale je ve své podstatě otázkou po hledání spravedlnosti v situacích, kdy je omezována osobní svoboda jednotlivce.
  Výrazy tezauru práva jednotlivce * lidská práva * ochrana práv a svobod * ústavní právo
  Klasifikační znaky1236 - Práva a svobody
  1206 - Prameny a odvětví práva
  ISBN978-80-87284-87-2
  Počet ex.1, z toho volných 1
  Druh dok.Kolektivní monografie
  SignaturaLokaceInfo
  F 90019PSS - Poslanecká sněmovna
  Lidská práva za mřížemi
 2. NázevObčanská a lidská práva v současné době / Václav Pavlíček, Helena Hofmannová a kol.
  Autor Pavlíček, Václav, 1934- (Autor)
  Další autoři Hofmannová, Helena, 1970- (Autor)
  NakladatelPraha : Auditorium, 2014
  Rozsah306 s. ; 22 cm
  Země vyd.Česko
  Jazyk dok.Čeština
  PoznámkyObsah:
  Obsahuje bibliografické odkazy
  AnotaceKolektivní monografie se zabývá současnými proudy v pojetí občanských a lidských práv, které jsou vyvolány novou geopolitickou situací a zkušenostmi předchozích pětadvaceti let po skončení bipolárního pojetí světa. Vedle právnického pohledu se zaměřuje i na materiální obsah lidských práv, jejich filozofické zdroje či kulturní podmíněnost v různých oblastech světa. Nabízí pohled na mezinárodní a evropskou ochranu lidských práv, dále na pojetí lidských práv v USA, Velké Británii či v zemích východní Asie. Nechybí ani komparativní pohledy na právo na život či na ochranu národnostních menšin. Závěrečné kapitoly se zabývají uprchlictvím v ČR a pojetím lidských práv v judikatuře Ústavního soudu ČR.
  Výrazy tezauru lidská práva * občanská práva
  Klasifikační znaky1236 - Práva a svobody
  ISBN978-80-87284-51-3
  Počet ex.1, z toho volných 1
  Druh dok.Kolektivní monografie
  SignaturaLokaceInfo
  F 84868EXH - externí sklad Holešovice
  Občanská a lidská práva v současné době


  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.