Výsledky vyhledávání

 1. NázevZločin mučení a lidská práva / Maroš Matiaško
  Autor Matiaško, Maroš, 1983- (Autor)
  VydáníVydání první
  NakladatelPraha : Wolters Kluwer, 2020
  Rozsahxiv, 234 stran ; 24 cm
  Země vyd.Česko
  Jazyk dok.Čeština
  Edice Právní monografie
  PoznámkyObsahuje bibliografii, bibliografické odkazy a rejstřík
  AnotacePo stručném historickém exkurzu se publikace zaměřuje na právní pojem mučení a detailní rozbor jednotlivých znaků tohoto zločinu. U zločinu mučení, a obecněji u špatného zacházení, se překračuje problém subjektu a autor se ptá obecněji po roli státu, čímž se dostává k problematice pozitivních povinností. Na podkladě teorie a praxe nabízí ucelený přehled těchto specifických povinností a definuje jejich základní rysy, které mají důležitý aplikační potenciál. V kontextu mučení jako formy špatného zacházení je pro autora důležitá otázka odpovědnosti v konfrontaci s obětí. Proto se dále podrobně zabývá problematikou náprav. Na podkladě bohaté judikatury poukazuje na komplexnost systému hmotněprávních reparací a na možnosti jejich využití. A nakonec v závěru se věnuje kritice české i slovenské právní úpravy a způsobu, jak je špatné zacházení kriminalizováno.
  Výrazy tezauru mučení * lidská práva * právní věda
  Klasifikační znaky0431 - Politický život a bezpečnost veřejnosti
  1236 - Práva a svobody
  1206 - Prameny a odvětví práva
  ISBN978-80-7598-791-4
  Počet ex.1, z toho volných 1
  Druh dok.Monografie
  SignaturaLokaceInfo
  F 89022PSS - Poslanecká sněmovna
  Zločin mučení a lidská práva
 2. NázevČlověk s duševním postižením a jeho právní jednání : otázka opatrovnictví dospělých / Jana Marečková, Maroš Matiaško
  Autor Marečková, Jana (Autor)
  Další autoři Matiaško, Maroš, 1983- (Autor)
  NakladatelPraha : Linde, 2010
  Rozsah223 s. ; 21 cm
  Země vyd.Česko
  Jazyk dok.Čeština
  Edice Praktická právnická příručka
  PoznámkyObsahuje bibliografické odkazy a rejstřík
  AnotaceAutoři se v práci věnují problému právní otázky rozhodování lidí s postižením. Definují pojmy jako je zdraví, postižení, duševní porucha, způsobilost k právům a povinnostem a způsobilost k právním úkonům. Vymezují základní sociologické koncepce postižení, lékařský a sociální model. Připojují koncepci právní terapie, která může být pro právníky pracující v oblasti práva duševního zdraví inspirativní. Dále přinášejí přehled nejdůležitějších mezinárodních instrumentů ochrany práv lidí s postižením a stručným historickým přehledem. Podrobně se věnují právnímu jednání člověka s postižením, uvádějí tzv. testy způsobilosti, přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva a českého Ústavního soudu. Zabývají se psychologickými aspekty náhradního rozhodování a podrobně podporovaným rozhodováním a alternativami k náhradnímu rozhodování. Autoři analyzují současný český systém náhradního rozhodování a snaží se najít právní možnosti jak chránit člověka s postižením bez nutnosti zásahu do jeho způsobilosti k právním úkonům. Neopomíjejí ani otázku opatrovnictví a opatrovnických systémů. V samostatné kapitole autoři představují reformu opatrovnictví podle návrhu občanského zákoníku a v poslední části přinášejí popis vybraných zahraničních právních úprav.
  Výrazy tezauru mentálně postižený člověk * duševní zdraví * právo na spravedlnost * způsobilost k právním úkonům
  Klasifikační znaky1211 - Občanské právo
  2826 - Sociální vztahy
  ISBN978-80-7201-801-7
  Počet ex.1, z toho volných 1
  Druh dok.Příručky
  SignaturaLokaceInfo
  F 79382EXH - externí sklad Měšice
  Člověk s duševním postižením a jeho právní jednání