Výsledky vyhledávání

Nalezeno záznamů: 3  
Váš dotaz: Autor-kód záznamu = "^par_us_auth 0013308^"
  1. NázevPřenesená krajina : český venkov v rumunském Banátu / Pavel Kovář (ed.)
    Další autoři Kovář, Pavel, 1952- (Editor)
    VydáníVydání 1.
    NakladatelPraha : Academia, 2019
    Rozsah270 stran : ilustrace (převážně barevné) ; 27 cm
    Země vyd.Česko
    Jazyk dok.Čeština
    Jazyk resuméAngličtina
    Část názvuČeský venkov v rumunském Banátu
    PoznámkyTerminologický slovník. Recenze: JONGEPIEROVÁ, I. Pavel Kovář (ed.): Přenesená krajina. Živa, 2020, č. 1.. JIREČEK, M. Kovář, P. (Ed.): Přenesená krajina. Český venkov v rumunském Banátu. Praha: Academia, 2019. Sborník prací Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, řada společenských věd. Masarykova univerzita, 2020, 2020/34, No 1, p. 106-107. ISSN 1211-6068.
    Obsahuje bibliografie a rejstříky
    Anglické resumé
    AnotaceÚzemí jižního Rumunska, kde tvoří hranici se Srbskem veletok Dunaje, se dostal do povědomí veřejnosti pod označením Banát. Má složitou historii opakovaného dosidlování různými etniky, která měla pomezní divočinu rakousko-uherské monarchie hospodářsky povznést a zároveň bránit hranici mocnářství proti tureckému ohrožení z východu. Významný podíl na utváření zdejší krajiny měli osadníci z Českých zemí, kteří sem přicházeli ve vlnách počínaje 20. lety 19. století. Změnili převážně krasovou hornatinu z lesní na obhospodařovanou tradičním malorolnickým a pastevním způsobem a přežili se svými zvyky, zděděným jazykem a způsobem života v izolované části pozdějšího Rumunska do doby pádu dosavadních politických hranic (1989). Podmínky života promítající se do ekologie krajiny této oblasti se tak staly vzácnou příležitostí studovat různé aspekty přírody a kultury, zejména v době aktuálně probíhajících změn, odlivu obyvatel a průniku soudobých technologií do běžného sídelního provozu. Do dnešního dne v oblasti zbylo šest vesnic s převládajícím českým obyvatelstvem (Svatá Helena, Gerník, Rovensko, Eibentál, Bígr, Šumice). Kniha přináší unikátní zachycení jak konzervovaných, tak měnících se vztahů lidí s českými kořeny a přírody, obsahuje podrobné kapitoly o obyčejích, místních názvech, lidovém umění, osudech vesnic, o lesích, loukách a úhorech s jejich bohatostí biologických druhů a podmíněností biodiverzity tím, jak se nakládá s půdou, o vpádu moderních prvků do tradiční zemědělské komunity. Hodnota komplexně pojatého odborného „průvodce“ spočívá nejen v prvním takto široce pojatém zpracování, ale současně i v řadě obecných nových poznatků pro ekologii jako obor. Kniha je bohatě ilustrována fotografiemi, mapami a diagramy.
    Výrazy tezauru společensko-hospodářské poměry * národnostní menšina * venkovský region * pasení * chov dobytka * osidlování * sledování životního prostředí * ekologie * regionální kultura * Rumunsko * Čechy (země)
    Klasifikační znaky2831 - Kultura a náboženství
    2821 - Sociální rámec
    5206 - Ekologická politika
    1616 - Regiony a regionální politika
    5631 - Zemědělská činnost
    3606 - Přírodní a aplikované vědy
    ISBN978-80-200-2967-6
    Počet ex.1, z toho volných 1
    Druh dok.Kolektivní monografie
    SignaturaLokaceInfo
    E 17870PSS - Poslanecká sněmovna
    Přenesená krajina
  2. NázevVěda v Čechách po 20 letech : (ve spirále, nebo na kruháči?) : rozhovory s přírodovědci v akademických funkcích : Helena Illnerová, Petr Čepek, Vladimír Kořínek, Václav Pačes, Karel Štulík, Rudolf Zahradník / Pavel Kovář ; [předmluva: Daniel Kroupa]
    Autor Kovář, Pavel, 1952- (Dotazovatel, interviewující)
    Další autoři Kroupa, Daniel, 1949- (Autor úvodu atd.)
    VydáníVyd. 1.
    NakladatelPraha : Academia, 2010
    Rozsah127 s. : barev. portréty ; 20 cm
    Země vyd.Česko
    Jazyk dok.Čeština
    AnotaceSoučasná věda ve vší své oborové pestrosti a metodologické spletitosti zaujímá ve společenském dění dneška pozici plnou paradoxů a zvratů. Pochopení toho není snadné a samotní vědci, zejména ti, co byli na určitou dobu zvoleni do odpovědných akademických funkcí, se o takové pochopení museli snažit a s realitou se při velkém zatížení odpovědností vyrovnávat. Nejlépe dobový vývoj ilustruje přímé svědectví takových osobností, které byly konfrontovány s dosavadním dvacetiletým vývojem vědy a univerzitního školství u nás po roce 1989. Jejich výpovědi tvoří tuto knihu. Všichni jsou přírodovědci, i když každý z jiného oboru, tři z nich byli děkany Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze (V. Kořínek, P. Čepek, K. Štulík), tři zase předsedy Akademie věd ČR (R. Zahradník, H. Illnerová, V. Pačes). Vyzpovídal je jejich kolega, také již bývalý děkan PřF UK, P. Kovář.
    Výrazy tezauru přírodní vědy * aplikovaný výzkum * vědecký pracovník * univerzita * univerzitní výzkum * politický život * Česká republika
    Klasifikační znaky0431 - Politický život a bezpečnost veřejnosti
    6416 - Výzkum a duševní vlastnictví
    3211 - Školství
    3606 - Přírodní a aplikované vědy
    ISBN978-80-200-1911-0
    Počet ex.1, z toho volných 1
    URL Věda v Čechách po 20 letech (obsah)
    Věda v Čechách po 20. letech (recenze)
    Druh dok.Rozhovory
    SignaturaLokaceInfo
    G 25957EXH - externí sklad Holešovice
    Věda v Čechách po 20 letech
  3. NázevDvakrát posunuté jaro : ekologické sondy k Sahaře a polárnímu kruhu / Pavel Kovář
    Autor Kovář, Pavel, 1952- (Autor)
    Vydání1. vyd.
    NakladatelKruh, 1990
    Rozsah151 s. : fot.
    Země vyd.Česko
    Jazyk dok.Čeština
    Edice Okamžiky
    Výrazy tezauru Alžírsko * ekologická rovnováha * ekologie * Finsko * výzkum životního prostředí
    Klasifikační znaky3611
    5200
    ISBN80-7031-276-9
    Počet ex.1, z toho volných 1
    Druh dok.Monografie
    SignaturaLokaceInfo
    F 63442EXH - externí sklad Holešovice
    Dvakrát posunuté jaro


  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.