Počet záznamů: 1  

Heimatstil

 1. NázevHeimatstil : architektura ve službách vlasti a národa : specifické rysy architektury v česko-německém pohraničí / Lubomír Zeman, Jan Konůpek (eds.)
  Další autoři Zeman, Lubomír, 1964- (Editor)
  Konůpek, Jan (Editor)
  VydáníVydání první
  NakladatelLoket : Národní památkový ústav, 2021 Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Lokti
  Rozsah309 stran : ilustrace (převážně barevné), mapy, portréty, plány, faksimile ; 28 cm
  Země vyd.Česko
  Jazyk dok.Čeština
  Jazyk resuméNěmčina
  PoznámkyObsahuje bibliografii, bibliografické odkazy a rejstřík
  Německé resumé
  AnotacePublikace se zabývá specifikami architektury na území dnešního Karlovarského, Ústeckého a Libereckého kraje od poloviny 19. století až po konec druhé světové války, tedy v období, kdy tato část česko-německého pohraničí byla osídlena českými Němci a tvořili zde německy hovořící architekti. Toto území bylo vnímáno jako specifické nejen k jazykově českým oblastem, vůči kterým se primárně vymezovalo, ale i k ostatním regionům českých zemí, v nichž převažovalo německy hovořící obyvatelstvo. Kniha tak sleduje, nakolik se tato specifika odrazila v místní architektonické tvorbě a zda lze skutečně mluvit o svébytném architektonickém projevu. A pokud ano, v čem jeho specifika spočívají a jak vznikla? Jsou skutečně odrazem „národního ducha“ zdejších obyvatel, či takto mají „pouze“ působit? S trochou nadsázky lze danou problematiku shrnout do badatelské otázky po specifikách architektury „českých Němců“ v „německých Čechách“. Cílem práce bylo rovněž připomenout dílo místních německy mluvících architektů a stavitelů, jejichž tvorba byla po léta neprávem přehlížena, přesto, že dosud formuje podobu většiny měst pohraničních regionů.
  Výrazy tezauru architektura * kulturní identita * národní nezávislost * pohraniční oblast * Německo * Rakousko-Uhersko * Československo * 19. století * 1. polovina 20. století
  Klasifikační znaky2831 - Kultura a náboženství
  0806 - Mezinárodní politika
  1616 - Regiony a regionální politika
  ISBN978-80-906866-8-7
  Počet ex.1, z toho volných 0
  Druh dok.Kolektivní monografie
  SignaturaLokaceInfo
  E 17701Poslanecká sněmovna vypůjčený (do 17.10.2023)
  Heimatstil

Počet záznamů: 1