Počet záznamů: 1  

Přenesená krajina

 1. NázevPřenesená krajina : český venkov v rumunském Banátu / Pavel Kovář (ed.)
  Další autoři Kovář, Pavel, 1952- (Editor)
  VydáníVydání 1.
  NakladatelPraha : Academia, 2019
  Rozsah270 stran : ilustrace (převážně barevné) ; 27 cm
  Země vyd.Česko
  Jazyk dok.Čeština
  Jazyk resuméAngličtina
  Část názvuČeský venkov v rumunském Banátu
  PoznámkyTerminologický slovník. Recenze: JONGEPIEROVÁ, I. Pavel Kovář (ed.): Přenesená krajina. Živa, 2020, č. 1.. JIREČEK, M. Kovář, P. (Ed.): Přenesená krajina. Český venkov v rumunském Banátu. Praha: Academia, 2019. Sborník prací Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, řada společenských věd. Masarykova univerzita, 2020, 2020/34, No 1, p. 106-107. ISSN 1211-6068.
  Obsahuje bibliografie a rejstříky
  Anglické resumé
  AnotaceÚzemí jižního Rumunska, kde tvoří hranici se Srbskem veletok Dunaje, se dostal do povědomí veřejnosti pod označením Banát. Má složitou historii opakovaného dosidlování různými etniky, která měla pomezní divočinu rakousko-uherské monarchie hospodářsky povznést a zároveň bránit hranici mocnářství proti tureckému ohrožení z východu. Významný podíl na utváření zdejší krajiny měli osadníci z Českých zemí, kteří sem přicházeli ve vlnách počínaje 20. lety 19. století. Změnili převážně krasovou hornatinu z lesní na obhospodařovanou tradičním malorolnickým a pastevním způsobem a přežili se svými zvyky, zděděným jazykem a způsobem života v izolované části pozdějšího Rumunska do doby pádu dosavadních politických hranic (1989). Podmínky života promítající se do ekologie krajiny této oblasti se tak staly vzácnou příležitostí studovat různé aspekty přírody a kultury, zejména v době aktuálně probíhajících změn, odlivu obyvatel a průniku soudobých technologií do běžného sídelního provozu. Do dnešního dne v oblasti zbylo šest vesnic s převládajícím českým obyvatelstvem (Svatá Helena, Gerník, Rovensko, Eibentál, Bígr, Šumice). Kniha přináší unikátní zachycení jak konzervovaných, tak měnících se vztahů lidí s českými kořeny a přírody, obsahuje podrobné kapitoly o obyčejích, místních názvech, lidovém umění, osudech vesnic, o lesích, loukách a úhorech s jejich bohatostí biologických druhů a podmíněností biodiverzity tím, jak se nakládá s půdou, o vpádu moderních prvků do tradiční zemědělské komunity. Hodnota komplexně pojatého odborného „průvodce“ spočívá nejen v prvním takto široce pojatém zpracování, ale současně i v řadě obecných nových poznatků pro ekologii jako obor. Kniha je bohatě ilustrována fotografiemi, mapami a diagramy.
  Výrazy tezauru společensko-hospodářské poměry * národnostní menšina * venkovský region * pasení * chov dobytka * osidlování * sledování životního prostředí * ekologie * regionální kultura * Rumunsko * Čechy (země)
  Klasifikační znaky2831 - Kultura a náboženství
  2821 - Sociální rámec
  5206 - Ekologická politika
  1616 - Regiony a regionální politika
  5631 - Zemědělská činnost
  3606 - Přírodní a aplikované vědy
  ISBN978-80-200-2967-6
  Počet ex.1, z toho volných 1
  Druh dok.Kolektivní monografie
  SignaturaLokaceInfo
  E 17870PSS - Poslanecká sněmovna
  Přenesená krajina

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.