Počet záznamů: 1  

42 hvězd mezi nebem a zemí

 1. Název42 hvězd mezi nebem a zemí : po stopách židovských autorů Středočeského kraje / Alexandra Blodigová, Kateřina Mikulcová, Kateřina Voborská a kol.
  Autor Blodigová, Alexandra, 1952- (Autor)
  Další autoři Mikulcová, Kateřina, 1978- (Autor)
  Voborská, Kateřina (Autor)
  VydáníPrvní knižní vydání
  NakladatelV Kladně : Středočeská vědecká knihovna v Kladně, p.o. 2020
  Rozsah157 stran : ilustrace, portréty, faksimile ; 24 cm + příloha (8 pracovních listů)
  Země vyd.Česko
  Jazyk dok.Čeština
  Další variantní názvyČtyřicet dva hvězd mezi nebem a zemí
  Po stopách židovských autorů Středočeského kraje
  PoznámkyObsahuje bibliografii a rejstřík
  AnotaceŽidovské osídlení ve Středočeském kraji hrálo významnou roli v ekonomickém i kulturním rozvoji kraje již od středověku. Události druhé světové války a následné "mlčení" v období komunismu tuto staletou tradici přerušily. Nejen, že deset ze 42 vybraných autorů osobně holocaust zasáhl, ale také jejich starší kolegové, kteří zemřeli před nástupem nacismu, byli nějakým způsobem postiženi. Jejich potomci buďto zahynuli nebo byli nuceni k emigraci, jejich díla se nesměla vydávat a byla oběma totalitami vymazána z paměti čtenářů i místních občanů. Zvláštní skupinu tvořili starší autoři píšící německy. Pro ně znamenal nacismus nejen fyzický zánik a zánik jejich díla, ale také šok v otázce jazykové, kulturní a náboženské identity. Následně se na ně po druhé světové válce jaksi vzpomínat nesmělo, protože přece nebyli Češi. Osudy velké části českých – ale německy mluvících a píšících – Židů byly doposud pro širší veřejnost mnohdy velkou neznámou. Snahou publikace je tento dluh odčinit, ať už přiblížením životních příběhů těchto autorů, ale také jejich díla a míst, kde žili. Publikace navazuje na stejnojmennou výstavu Středočeské vědecké knihovny v Kladně v l. 2019/2020.
  Výrazy tezauru literát * literatura * judaismus * žid * životopis * regionální kultura * Středočeský kraj * 19. století * 20. století
  ISBN978-80-85191-55-4
  Počet ex.1, z toho volných 1
  URLZapomenutí židovští autoři. Nová kniha 42 hvězd mezi nebem a zemí připomíná spisovatele, novináře nebo dramatiky (Český rozhlas, Vltava. Mozaika)
  Druh dok.Kolektivní monografie
  SignaturaLokaceInfo
  F 89364PSS - Poslanecká sněmovna
  42 hvězd mezi nebem a zemí

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.