Počet záznamů: 1  

Slovník nespisovné češtiny

 1. NázevSlovník nespisovné češtiny : argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost : historie a původ slov / Jan Hugo a kol.
  Autor Hugo, Jan, 1955- (Autor) (Editor)
  Vydání4. rozšířené vydání
  NakladatelPraha : Maxdorf ; [2020]
  Copyright©2020
  Rozsah528 stran ; 24 cm
  Země vyd.Česko
  Jazyk dok.Čeština
  PoznámkyObálkové podnázvy: periferie českého jazyka : řeč podsvětí, slangy, mluva mládeže, lidové výrazy, původ a historie slov, 19000 hesel
  Obsahuje bibliografii a bibliografické odkazy
  AnotaceSlovník obsahuje více než 19 000 slangových a dalších nespisovných výrazů, včetně mluvy podsvětí – českého argotu. Ten je historicky součástí argotu středoevropského (směsi výrazů německého argotu, romštiny a jidiš), k němuž čeština přispěla svou typickou jazykovou kreativitou. Hesla jsou doplněna poznámkami o historii a původu slov (etymologii), které odhalují skryté významy, netušené souvislosti i úctyhodné stáří řady výrazů zdánlivě moderních či vulgárních. Čtenářsky atraktivní je také cirkusový, divadelní či hudební slang, na jejichž přípravě se podílely přední osobnosti českého uměleckého života. Mnohá hesla jsou doplněna příklady, které podtrhují sociolingvistický rozměr slovníku: slangové výrazy totiž umožňují nahlédnout do tajemství různých oblastí života, ale i do psychologie jejich uživatelů – včetně těch, s nimiž se běžně nesetkáváme nebo ani po setkání netoužíme.
  Výrazy tezauru čeština * jazykověda * slovník
  Klasifikační znaky3221.4 - Slovníky a jazykové příručky
  3611 - Humanitní vědy
  ISBN978-80-7345-647-4
  Počet ex.1, z toho volných 0, prezenčně 1
  Druh dok.Slovníky jazykové výkladové
  SignaturaLokaceInfo
  F 89126všeob.stud. Jazykové slovníkypouze prezenčně

Počet záznamů: 1