Počet záznamů: 1  

Hospodářsko-politické záměry prvních československých vlád na pozadí přijatých bankovních zákonů (1918-1925)

 1. NázevHospodářsko-politické záměry prvních československých vlád na pozadí přijatých bankovních zákonů (1918-1925) / Daniel Váňa
  Autor Váňa, Daniel (Autor)
  Dal.odpovědnost Vysoká škola ekonomická v Praze. Národohospodářská fakulta (Nakladatel, vydavatel)
  VydáníVydání první
  NakladatelPraha : Oeconomica, nakladatelství VŠE, 2016
  Rozsah127 stran ; 25 cm
  Země vyd.Česko
  Jazyk dok.Čeština
  PoznámkyNad názvem: Vysoká škola ekonomická v Praze. Na obálce nad názvem: Národohospodářská fakulta
  Obsahuje bibliografii, bibliografické odkazy a rejstřík
  AnotacePředmětem zájmu autora jsou hospodářsko-politické záměry československých vlád v prvních sedmi letech existence samostatné Československé republiky. Jak se jednotlivé vládní týmy pod vedením předních osobností tehdejší československé politické elity stavěly k potřebám nového státu a jeho obyvatel? Jak reagovaly na složité poměry poválečných let v oblastech měny a státního rozpočtu, zahraničního obchodu, regulace cen a omezení v rámci vnitřního trhu, politiky sociální a důchodové? Odpovědi nejen na tyto otázky autor hledá jednak v programových prohlášeních šesti československých vlád počínaje Vládou národní jednoty Karla Kramáře a konče první vládou Antonína Švehly a současně v sérii zásadních národohospodářských projevů, které pronášeli předsedové vlád před plénem Národního shromáždění republiky Československé. Ve druhé části práce autor podrobně rozebírá podstatu a proces vzniku série tzv. bankovních zákonů, které byly zpracovány a přijaty po bankrotech několika československých komerčních bank v průběhu roku 1922. Ve své době neobvyklý zásah do liberálních poměrů na úvěrovém trhu republiky byl projevem hospodářsko-politické regulace, kterou si na tehdejší politické reprezentaci nového státu vynutily místní poválečné poměry ekonomické, sociální i politické.
  Výrazy tezauru hospodářská politika * bankovní politika * bankovní právo * politický program * vláda * Československo * období první Československé republiky (1918-1938)
  Klasifikační znaky1606 - Hospodářská politika
  0436 - Výkonná moc a státní správa
  2426 - Financování a investice
  ISBN978-80-245-2182-4
  Počet ex.1, z toho volných 1
  Druh dok.Monografie
  SignaturaLokaceInfo
  F 87019PSS - Poslanecká sněmovna
  Hospodářsko-politické záměry prvních československých vlád na pozadí přijatých bankovních zákonů (1918-1925)

Počet záznamů: 1