Počet záznamů: 1  

Život na československých hranicích a jejich překračování v letech 1945-1989

 1. NázevŽivot na československých hranicích a jejich překračování v letech 1945-1989 / Kateřina Lozoviuková - Jaroslav Pažout (eds.)
  Další autoři Lozoviuková, Kateřina, 1976- (Editor)
  Pažout, Jaroslav, 1974- (Editor)
  VydáníVydání první
  NakladatelPraha : Ústav pro studium totalitních režimů ; Liberec : Technická univerzita v Liberci, 2017
  Rozsah319 stran : ilustrace, mapy, portréty, faksimile ; 24 cm
  Země vyd.Česko
  Jazyk dok.Čeština ; Slovenština
  Jazyk resuméAngličtina
  PoznámkyObsahuje bibliografické odkazy a rejstřík
  Částečně slovenský text, anglická resumé
  AnotaceČeskoslovenské státní hranice a jejich ostraha sehrávaly ve druhé polovině 20. století významnou roli ve vývoji pohraničních regionů. Zásadní politické, sociální i národnostní změny v prvních poválečných letech se nejvýrazněji projevily právě tady. Původní německy mluvící obyvatelstvo bylo až na výjimky vysídleno a nahrazeno obyvatelstvem slovanského původu. Tzv. železná opona, jež záhy po skončení druhé světové války rozdělila Evropu, a nový režim na státních hranicích determinovaly život všech obyvatel Československa. Vytvoření rozsáhlých zakázaných a hraničních pásem znamenalo další selekci lidí a jejich nucené vysídlování. Lidé žijící v pohraničí byli konfrontováni s faktem, že z přirozených mezistátních hranic se rychle staly hranice nepřátelské. K hlubšímu poznání tématu vlivu hranic v letech 1945–1989 na život obyvatelstva v příhraničních oblastech i jejich legálního, a především ilegálního překonávání chce přispět i tato publikace, rozčleněná do tří celků. První část se zabývá životem v pohraničí. Druhý blok mapuje překračování hranic, ať již povolená v rámci příhraničního styku, nebo nelegální, která nezřídka končila smrtí či trestněprávními postihy. Závěrečný blok je věnován tématu hranic a tzv. železné opony z didaktického hlediska a jeho zpracování ve filmu.
  Výrazy tezauru pohraniční oblast * životní podmínky * hranice * emigrace * pohraniční migrace * hraniční kontrola * studená válka * Československo * 2. polovina 20. století
  Klasifikační znaky2811 - Migrace
  0816 - Mezinárodní rovnováha
  ISBN978-80-87912-68-3
  978-80-7494-328-7
  Počet ex.1, z toho volných 1
  Druh dok.Kolektivní monografie
  SignaturaLokaceInfo
  F 86779PSS - Poslanecká sněmovna
  Život na československých hranicích a jejich překračování v letech 1945-1989

Počet záznamů: 1